post-slider-wd - en to uk translation catalogue (471 entries)

en: All
uk: всі

en: Changes must be saved.
uk: Зміни повинні бути збережені.

en: You must select at least one item.
uk: Ви повинні вибрати принаймні один елемент.

en: Items Succesfully Duplicated.
uk: Товари Успішно дублюються.

en: Item Succesfully Deleted.
uk: Пункт Успішно видалені.

en: Error. Please install plugin again.
uk: Помилка. Будь ласка, встановіть плагін знову.

en: Items Succesfully Deleted.
uk: Товари Успішно видалені.

en: Item Succesfully Published.
uk: Пункт Успішно Опубліковано.

en: Items Succesfully Published.
uk: Товари Успішно Опубліковано.

en: Item Succesfully Unpublished.
uk: Пункт Успішно опубліковано.

en: Items Succesfully Unpublished.
uk: Товари Успішно опубліковано.

en: Global Options
uk: Глобальні параметри

en: Save
uk: Зберегти

en: Include scripts/styles only on necessary pages
uk: Увімкніть сценарії / стилі тільки на потрібних сторінках

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Немає

en: Helps to decrease page load time. Might not function with some custom themes.
uk: Допомагає зменшити час завантаження сторінки. він може не працювати з деякими призначеними для користувача темами.

en: Add font-family:
uk: Додати шрифт сім'ю:

en: Add to Google fonts
uk: Додати в Google шрифти

en: Add font-family
uk: Додати шрифт сім'ю

en: The added font family will appear in the drop-down list of fonts.
uk: Додана сімейство шрифтів з'явиться в списку шрифтів.

en: Post Sliders
uk: Подати Повзунки

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Unpublish
uk: Скасувати публікацію

en: Delete
uk: Видаляти

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Add new
uk: Додати новий

en: Name
uk: Ім\'я

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Bulk Actions
uk: масові дії

en: Apply
uk: Застосовувати

en: Slider
uk: Повзунок

en: Slides
uk: Слайди

en: Shortcode
uk: Короткий

en: PHP function
uk: Функція PHP

en: Published
uk: Опублікований

en: Action
uk: дія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Do you want to delete selected items?
uk: Ви хочете, щоб видалити вибрані елементи?

en: Edit post slider
uk: Редагувати повідомлення слайдер

en: Create new post slider
uk: Створити новий пост повзунок

en: Publishing Date
uk: Дата публікації

en: Modification Date
uk: Дата зміни

en: Number of Comments
uk: Кількість коментарів

en: Post Title
uk: Повідомлення Тема

en: Menu Order
uk: Меню Замовити

en: Author
uk: Автор

en: Random
uk: Випадковий

en: Select
uk: вибрати

en: Hour
uk: Година

en: Day
uk: День

en: Week
uk: Тиждень

en: Month
uk: Місяць

en: Left
uk: Зліва

en: Center
uk: Центр

en: Right
uk: Право

en: None
uk: Ні

en: Solid
uk: Твердий

en: Dotted
uk: Пунктирний

en: Dashed
uk: Пунктирна

en: Double
uk: Подвійний

en: Groove
uk: Паз

en: Ridge
uk: Хребет

en: Inset
uk: Вставка

en: Outset
uk: Боковик

en: Chevron
uk: Шеврон

en: Angle
uk: Кут

en: Circle O
uk: Коло Про

en: Circle
uk: Коло

en: Minus
uk: Мінус

en: Square O
uk: Площа виведення

en: Square
uk: Майдан

en: Lighter
uk: Легше

en: Normal
uk: Нормальний

en: Bold
uk: Сміливий

en: Twitter
uk: Щебет

en: Fade
uk: В\'янути

en: Slice Horizontal
uk: Частковий по горизонталі

en: Fan
uk: Вентилятор

en: Scale In
uk: Шкала в

en: Zoom Fade
uk: Збільшити Fade

en: Parallel Slide Horizontal
uk: Паралельно Презентація по горизонталі

en: Parallel Slide Vertical
uk: Паралельно Презентація Вертикальний

en: Slice 3D Horizontal
uk: Шматочок 3D Горизонтальна

en: Slice 3D Vertical
uk: Шматочок 3D Вертикальна

en: Slice 3D Horizontal Random
uk: Шматочок 3D Горизонтальна Випадкові

en: Slice 3D Vertical Random
uk: Шматочок 3D Вертикальна Випадкові

en: Blind
uk: Сліпий

en: Tiles
uk: Плитка

en: Block Scale Random
uk: Блок Масштаб Випадкові

en: Cube Horizontal
uk: Куб Горизонтальна

en: Cube Vertical
uk: Куб Вертикальний

en: Cube Random
uk: Куб Випадкові

en: Slice Vertical
uk: Частковий по вертикалі

en: Slide Horizontal
uk: Слайд Horizontal

en: Slide Vertical
uk: Слайд Vertical

en: Scale Out
uk: Масштабувати

en: Block Scale
uk: Блок Масштаб

en: Kaleidoscope
uk: Калейдоскоп

en: Blind Horizontal
uk: Жалюзі горизонтальні

en: Blind Vertical
uk: Жалюзі вертикальні

en: 3D Random
uk: 3D Випадкові

en: Bounce
uk: Відскік

en: Tada
uk: Тада

en: Flash
uk: Спалах

en: Pulse
uk: Імпульс

en: RubberBand
uk: Гумова пов\'язка

en: Shake
uk: Струс

en: Swing
uk: Гойдалки

en: Wobble
uk: Коливання

en: Hinge
uk: Шарнір

en: RollIn
uk: Rollin

en: Flip
uk: Фліп

en: ZoomIn
uk: Збільшувати

en: RollOut
uk: Впровадження

en: FadeOut
uk: Вицвітати

en: ZoomOut
uk: Зменшення

en: Top
uk: Топ

en: Bottom
uk: Дно

en: Some options are disabled in free version.
uk: Деякі опції відключені в безкоштовної версії.

en: You can't edit the layer in free version.
uk: Ви не можете редагувати шар в безкоштовної версії.

en: This option is disabled in free version.
uk: Ця опція відключена в безкоштовної версії.

en: Slider Title:
uk: Слайдер Назва:

en: Slider title
uk: назва Slider

en: Save as Copy
uk: Зберегти як Copy

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Settings
uk: Налаштування

en: Global
uk: Глобальний

en: Carousel
uk: Карусель

en: Navigation
uk: Навігація

en: Bullets
uk: Кулі

en: Filmstrip
uk: Діафільм

en: Timer bar
uk: Бар Таймер

en: Reset settings
uk: Скидання налаштувань

en: Dimensions:
uk: Розміри:

en: Maximum width and height for slider.
uk: Максимальна ширина і висота для слайдера.

en: Hide on small screens:
uk: Приховати на маленьких екранах:

en: Hide slider when resolution is smaller than
uk: Приховати повзунок, коли дозвіл менше

en: Full width:
uk: Повна ширина:

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: The image will stretch to the page width, taking the height based on dimensions ratio.
uk: Зображення буде розтягуватися по ширині сторінки, приймаючи висоту, засновану на співвідношенні розмірів.

en: Full width on small screens:
uk: Повна ширина на маленьких екранах:

en: Full width slider when resolution is smaller than.
uk: Повна ширина слайдера, коли дозвіл менше.

en: Background fit:
uk: Фон підходять:

en: Cover
uk: Кришка

en: Fill
uk: Заповнити

en: Contain
uk: Утримувати

en: Smart Crop:
uk: Смарт Crop:

en: Crop Image Position:
uk: Crop Позиція зображення:

en: Static slides order direction:
uk: Статичні гірки замовити напрямок:

en: Ascending
uk: Висхідний

en: Descending
uk: Спадний

en: Featured image
uk: Показаний зображення

en: Allow adding only posts containing featured image.
uk: Дозволити додавати тільки повідомлення, що містять зображення ознаками.

en: Align:
uk: Зіставте:

en: Set the alignment of the slider.
uk: Встановіть вирівнювання слайдера.

en: Effect:
uk: Ефект:

en: Some effects are disabled in free version.
uk: Деякі настройки не діють в безкоштовної версії.

en: Effect duration:
uk: Тривалість ефекту:

en: Define the time for the effect.
uk: Визначте час для ефекту.

en: Parallax Effect:
uk: Паралакс Ефект:

en: The direction of the movement, as well as the layer moving pace depend on the z-index value.
uk: Напрямок руху, а також шар переміщення темп залежить від величини Z-індекс.

en: Autoplay:
uk: Автоматичне відтворення:

en: Choose whether to autoplay the sliders or not.
uk: Виберіть, чи потрібно автозапуску повзунки чи ні.

en: Two way slideshow:
uk: Два шляхи слайд-шоу:

en: Slideshow can go backwards if someone switch to a previous slide.
uk: Слайд-шоу може йти в зворотному напрямку, якщо хтось переключитися на попередній слайд.

en: Enable loop:
uk: Включити цикл:

en: Time Interval:
uk: Проміжок часу:

en: sec.
uk: сек.

en: Set the time interval for the change of the sliders when autoplay is on.
uk: Встановіть інтервал часу для зміни повзунків, коли автозапуску включена.

en: Stop on hover:
uk: Зупинка на режимі висіння:

en: The option works when autoplay is on.
uk: Опція працює, коли автозапуску включена.

en: Shuffle:
uk: Перемішати:

en: Choose whether to have the slides change in a random manner or to keep the original sequence.
uk: Виберіть, чи потрібно мати слайди змінити випадковим чином або зберегти вихідну послідовність.

en: Start with slide:
uk: Почніть з гіркою:

en: The slider will start with the specified slide. You can use the value 0 for random.
uk: Слайдер почнеться з зазначеного слайда. Ви можете використовувати значення 0 для випадкового.

en: Music:
uk: Музика:

en: Choose whether to have music/audio track playback with the slider or not.
uk: Виберіть, чи потрібно мати відтворення музики / аудіо доріжки за допомогою повзунка чи ні.

en: Music url:
uk: Музика URL:

en: Only .aac,.m4a,.f4a,.mp3,.ogg,.oga formats are supported.
uk: Тільки .aac, .m4a, .mp3, .f4a, .ogg, формати .oga підтримуються.

en: Smart Load:
uk: Смарт навантаження:

en: Choose to have faster load for the first few images and process the rest meanwhile.
uk: Виберіть, щоб швидше навантаження протягом перших кількох зображень і обробляти інші тим часом.

en: Background color:
uk: Колір фону:

en: Transparency value must be between 0 to 100.
uk: Прозорість значення має бути між 0 і 100.

en: Border:
uk: Кордон:

en: Set the border width, type and the color.
uk: Встановіть ширину кордону, тип і колір.

en: Border radius:
uk: Радіус кордону:

en: Use CSS type values.
uk: Використовуйте значення типу CSS.

en: Margin:
uk: Маржа:

en: Set a margin for the slider.
uk: Встановіть запас для слайдера.

en: Shadow:
uk: Тінь:

en: Use CSS type values (e.g. 10px 10px 5px #888888).
uk: Значення типу використання CSS (наприклад 10px 10px 5px # 888888).

en: Right click protection:
uk: Правова охорона натисніть:

en: Disable image right click possibility.
uk: Відключити образ правою кнопкою миші можливість.

en: Layer out on next:
uk: Шар на наступний:

en: Choose whether to have the layer effect out regardless of the timing between the hit to the next slider or skip the effect out and get to the next image.
uk: Виберіть, чи потрібно мати ефект шару з незалежно від часу між попаданням на наступний повзунок або пропустити ефект і отримати до наступного зображення.

en: Text layer character limit:
uk: Текст межа шар характер:

en: This will limit the number of characters for post content displayed as a text layer.
uk: Це дозволить обмежити кількість символів, що відображаються після змісту у текстовому шарі.

en: Published:
uk: Опубліковано:

en: Choose whether to publish the mentioned slider or not.
uk: Виберіть, чи потрібно публікувати зазначену повзунок чи ні.

en: Carousel is disabled in free version.
uk: Carousel відключена в безкоштовної версії.

en: Carousel:
uk: Карусель:

en: If you activate this feature the effects you had chosen in Global settings for your slider will not play.
uk: Якщо ви дозволите цю функцію ефекти, які ви вибрали в глобальній налаштування для вашого слайдер не буде відігравати.

en: Number of images for carousel:
uk: Кількість зображень для каруселі:

en: Carousel image ratio:
uk: Карусель співвідношення зображення:

en: The value must be between 0 and 1.
uk: Значення має бути між 0 і 1.

en: Container fit:
uk: Контейнер підходить:

en: Fixed width:
uk: Виправлена ​​ширина:

en: Background image angle:
uk: Фонова кут зображення:

en: Background image grayscale:
uk: Фон чорно-біле зображення:

en: You can change the color scheme for background images to grayscale. Values must be between 0 to 100.
uk: Ви можете змінити колірну схему для фонових зображень у відтінках сірого. Значення повинні бути в діапазоні від 0 до 100.

en: Background image transparency:
uk: прозорість зображення фону:

en: You can set transparency level for background images. Values should be between 0 to 100.
uk: Ви можете встановити рівень прозорості для фонових зображень. Значення повинні знаходитися в діапазоні від 0 до 100.

en: Next / Previous buttons:
uk: Наступна / Попередня кнопок:

en: Choose whether to display Previous and Next buttons or not.
uk: Виберіть, чи відображати кнопки Назад і Вперед чи ні.

en: Mouse swipe navigation:
uk: Миша серветки навігації:

en: Touch swipe navigation:
uk: Сенсорний серветки навігації:

en: Mouse wheel navigation:
uk: Коліщатко навігації:

en: Keyboard navigation:
uk: Навігація за допомогою клавіатури:

en: Show Navigation buttons:
uk: Показати кнопки навігації:

en: On hover
uk: При наведенні курсору

en: Always
uk: Завжди

en: Select between the option of always displaying the navigation buttons or only when hovered.
uk: Вибір між можливістю відображення завжди кнопок навігації або тільки при наведенні.

en: Image for Next / Previous buttons:
uk: Зображення на наступний / попередній кнопки:

en: Default
uk: Дефолт

en: Custom
uk: Звичай

en: Styled
uk: Стилізований

en: Choose whether to use default navigation buttons or to upload custom ones.
uk: Виберіть, чи слід використовувати кнопки навігації за замовчуванням або завантажити нові користувача режими.

en: Next / Previous buttons style:
uk: Наступна / Попередня Кнопки в стилі:

en: Choose the style of the button you prefer to have as navigation buttons.
uk: Виберіть стиль кнопки ви віддаєте перевагу мати в якості кнопок навігації.

en: Upload buttons images:
uk: Завантажити кнопки зображення:

en: This functionality is disabled in free version.
uk: Ця функція відключена в безкоштовної версії.

en: Reverse
uk: Зворотний

en:  is not a directory.
uk: не є каталогом.

en: Choose buttons:
uk: Виберіть кнопки:

en: Choose group
uk: Виберіть групу

en: Choose color
uk: Виберіть колір

en: Choose the type and color for navigation button images. The option is designed for limited preview (colors not included) purposes and can't be saved.
uk: Виберіть тип і колір кнопки навігації зображення. Опція призначена для обмеженого перегляду (кольори не включені) цілі і не можуть бути збережені.

en: Next / Previous buttons size:
uk: Наступна / Попередня розмір кнопки:

en: Set the size for the next / previous buttons.
uk: Встановіть розмір для наступної / попередньої кнопки.

en: Play / Pause button:
uk: Грати кнопку Старт / Пауза:

en: Choose whether to display Play and Pause buttons or not.
uk: Виберіть, чи відображати відтворення і паузи кнопки чи ні.

en: Image for Play / Pause buttons:
uk: Зображення для кнопок Play / Pause:

en: Choose whether to use default play/pause buttons or to upload custom ones.
uk: Виберіть, чи слід використовувати за замовчуванням гру / пауза кнопки або завантажити нові користувача режими.

en: Play / Pause buttons style:
uk: Відтворення / Пауза кнопки стиль:

en: Play / Pause button size:
uk: Грати розмір / Пауза:

en: Set the size for the play / pause buttons.
uk: Встановіть розмір для кнопок Play / Pause.

en: Buttons color:
uk: Кнопки колір:

en: Select a color for the navigation buttons.
uk: Виберіть колір для навігаційних кнопок.

en: Hover color:
uk: Наведіть колір:

en: Select a hover color for the navigation buttons.
uk: Виберіть колір при наведенні на кнопки навігації.

en: Select the type, size and the color of border for the navigation buttons.
uk: Виберіть тип, розмір і колір кордону для навігаційних кнопок.

en: Enable bullets:
uk: Включити кулі:

en: Choose whether to have navigation bullets or not.
uk: Виберіть, чи потрібно мати навігаційні кулі чи ні.

en: Show bullets:
uk: Показати кулі:

en: Select between the option of always displaying the bullets or only when hovered.
uk: Вибір між можливістю відображення завжди кулі або тільки при наведенні покажчика миші.

en: Show thumbnail on bullet hover:
uk: Показати мініатюру на кулі ширяння:

en: Thumbnail Size:
uk: Мініатюра Розмір:

en: Value must be between 0 to 1.
uk: Значення має перебувати у діапазоні від 0 до 1.

en: Position:
uk: Посада:

en: Select the position for the navigation bullets.
uk: Виберіть положення для навігації куль.

en: Image for bullets:
uk: Зображення для куль:

en: Text
uk: текст

en: Choose whether to use default or styled bullets.
uk: Виберіть, чи слід використовувати за замовчуванням або оформлені кулі.

en: Bullet style:
uk: Куля стиль:

en: Choose the style for the bullets.
uk: Виберіть стиль для куль.

en: Chooes buttons:
uk: Chooes кнопки:

en: Choose the type and color for the bullets. The option is designed for limited preview (colors not included) purposes and can't be saved.
uk: Виберіть тип і колір для куль. Опція призначена для обмеженого перегляду (кольори не включені) цілі і не можуть бути збережені.

en: Size:
uk: Розмір:

en: Define the size of the navigation bullets.
uk: Визначте розмір навігаційних куль.

en: Color:
uk: Колір:

en: Select the color for the navigation bullets.
uk: Виберіть колір для навігації куль.

en: Active color:
uk: Активний колір:

en: Select the color for the bullet, which is currently displaying a corresponding image.
uk: Виберіть колір для кулі, яка в даний час відображаються на відповідне зображення.

en: Active Background color:
uk: Активний колір фону:

en: Select the background color for the bullet, which is currently displaying a corresponding image.
uk: Виберіть колір фону для кулі, яка в даний час відображаються відповідне зображення.

en: Select the background color for the bullet.
uk: Виберіть колір фону для кулі.

en: Set the margin for the navigation bullets in pixels.
uk: Встановіть поле для навігаційних куль в пікселях.

en: Filmstrip is disabled in free version.
uk: Діафільм відключена в безкоштовної версії.

en: Enable filmstrip:
uk: Включити діафільм:

en: Choose whether to have thumbnails of the slides displayed as a filmstrip or not.
uk: Виберіть, чи потрібно мати ескізи відображаються у вигляді кінострічки чи ні гірок.

en: Set the position of the filmstrip.
uk: Встановіть положення кінострічки.

en: Thumbnail dimensions:
uk: Мініатюра Розмір:

en: Define the maximum width and heigth of the filmstrip thumbnails.
uk: Визначити максимальну ширину і висота системи кінострічки мініатюр.

en: Select the background color for the filmstrip.
uk: Виберіть колір фону для кінострічки.

en: Thumbnail separator:
uk: Ескіз сепаратор:

en: Set the separator for the thumbnails.
uk: Встановіть роздільник для мініатюр.

en: Active border:
uk: Активний кордону:

en: The thumbnail for the currently displayed image will have a border. You can set its size, type and color.
uk: Мініатюра для поточного зображення матиме кордон. Ви можете встановити його розмір, тип і колір.

en: Deactive transparency:
uk: Вимкнена прозорість:

en: You can set a transparency level for the inactive filmstrip items which must be between 0 to 100..
uk: Ви можете встановити рівень прозорості для неактивних пунктів кінострічки, які повинні бути від 0 до 100 ..

en: Enable timer bar:
uk: Включити бар таймера:

en: You can add a bar displaying the timing left to switching to the next slide on autoplay.
uk: Ви можете додати панель відображення термінів зліва перемикання до наступного слайда на автозапуск.

en: Type:
uk: Тип:

en: Line top
uk: Лінія зверху

en: Line Bottom
uk: Лінія Нижня

en: Circle top left
uk: Коло верхній лівий

en: Circle top right
uk: Коло верхній правий

en: Circle bottom left
uk: Коло внизу зліва

en: Circle bottom right
uk: Коло нижній правий

en: Choose the type of the timer bar to be used within the slider.
uk: Виберіть тип бару таймера буде використовуватися в слайдер.

en: Define the height of the timer bar.
uk: Визначте висоту панелі таймера.

en: Css:
uk: CSS:

en: Add custom CSS to apply custom changes to the slider.
uk: Додати користувальницький CSS, щоб застосувати зміни користувача в слайдер.

en: Post slider type:
uk: Повідомлення типу слайдер:

en: Static posts slides
uk: Статичні повідомлень гірки

en: Dynamic posts slides
uk: Динамічні повідомлень гірки

en: Drag to re-order
uk: Перетягніть змінити порядок

en: Edit Slide
uk: редагувати Презентація

en: Edit Image
uk: Редагування зображення

en: Edit Post
uk: редагувати повідомлення

en: Duplicate slide
uk: Дублювати слайд

en: Remove Slide
uk: видалити слайд

en: Delete slide
uk: Видалити слайд

en: Add Posts
uk: Додати повідомлення

en: Edit Slides
uk: редагувати Слайди

en: Add/Edit Post
uk: Додати / Редагувати повідомлення

en: Add Post
uk: Додати повідомлення

en: You can set a redirection link, so that the user will get to the mentioned location upon hitting the slide. Use http:// and https:// for external links.
uk: Ви можете встановити посилання перенаправлення, так що користувач отримає в згаданому місці під час удару слайд.Використання HTTP: // і https: // для зовнішніх посилань.

en: Link the slide to:
uk: Посилання на слайд, щоб:

en: Open in a new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Layers
uk: шари

en: Add Text Layer
uk: Додати текстовий шар

en: Add Image Layer
uk: Додати зображення шар

en: Social Button Layer
uk: Соціальна Кнопка Layer

en: Add Hotspot Layer
uk: Додати Hotspot шар

en: Layer title
uk: Назва шару

en: Delete layer
uk: Видалити шар

en: Duplicate layer
uk: Duplicate Layer

en: Text:
uk: Текст:

en: Leave blank to keep the initial width and height.
uk: Залиште порожнім, щоб зберегти первісну ширину і висоту.

en: Break-word
uk: Перерва слово

en: In addition you can drag and drop the layer to a desired position.
uk: Крім того, ви можете перетягнути шар в потрібне положення.

en: Fixed step (left, center, right)
uk: Фіксований крок (лівий, центральний, правий)

en: Minimal size must be less than the actual size.
uk: Мінімальний розмір повинен бути менше, ніж фактичний розмір.

en: Hover Color:
uk: Наведіть Колір:

en: Font family:
uk: Сімейство шрифтів:

en: Google fonts
uk: шрифти Google

en: Font weight:
uk: Вага шрифту:

en: Use http:// and https:// for external links.
uk: Використовувати HTTP: // і HTTPS: // для зовнішніх посилань.

en: Link:
uk: Посилання:

en: Text alignment:
uk: Вирівнювання тексту:

en: Effect In:
uk: Вплив В:

en: Start
uk: Початок

en: Effect
uk: Ефект

en: Duration
uk: Тривалість

en: 0 for play infinte times
uk: 0 для гри нескінченне число разів

en: Iteration
uk: ітерація

en: Effect Out:
uk: Ефект З:

en: Padding:
uk: Заповнення:

en: Background Color:
uk: Колір фону:

en: Value must be between 0 to 100.
uk: Значення має бути в діапазоні від 0 до 100.

en: Transparent:
uk: Прозорий:

en: Radius:
uk: Радіус дії:

en: Remove shortcode:
uk: Видалити шорткод:

en: Period of posts to display:
uk: Період повідомлень для відображення:

en: Set the time for the posts, e.g. if set it to 24 hours it will display the posts added within the last 24 hours.
uk: Встановіть час на посади, наприклад якщо встановити його на 24 годин він буде показувати повідомлення додані протягом останніх 24 годин.

en: Number of posts:
uk: Кількість повідомлень:

en: Set the number of posts which will be displayed as slides. If set to 0 or left empty it will display all posts.
uk: Встановіть кількість повідомлень, які будуть відображатися як слайди. Якщо встановлено в 0 або порожніми він буде відображати всі повідомлення.

en: Choose post type:
uk: Виберіть тип запису:

en: Select the type for the dynamic posts, e.g. standard or custom post types.
uk: Виберіть тип для динамічних повідомлень, наприклад стандартні або користувальницькі поштові типів.

en: Author:
uk: Автор:

en: Select the author whose posts will be displayed within the slider.
uk: Виберіть автора, чиї повідомлення будуть відображатися в слайдер.

en: Sort posts by:
uk: Сортувати повідомлення по:

en: Select the option which will be used as a sorting basis while displaying posts.
uk: Виберіть варіант, який буде використовуватися в якості сортувального основі при відображенні повідомлення.

en: Order posts by:
uk: Замовити повідомлення:

en: Set the ordering sequence for the posts- ascending or descending.
uk: Установіть послідовність впорядкування для posts- зростанням або за спаданням.

en: Post taxonomies:
uk: Подати таксономії:

en: Slide
uk: слайд

en: The post content will not be displayed on back end. You will see a sample background, where you can add standard and dynamic-post layers, which will be displayed over the posts on front end.
uk: Зміст посаду не буде відображатися на задньому кінці. Ви побачите зразок фону, де ви можете додати стандартні і динамічної пост шари, які будуть відображатися протягом постів на передньому кінці.

en: Link the slide to post:
uk: Посилання на слайд повідомлення:

en: Enter absolute url of the image.
uk: Введіть абсолютний адресу зображення.

en: Uninstall Post Slider by 10Web
uk: Видалення повідомлення слайдер WD

en: support team
uk: команда підтримки

en: Contact us
uk: Зв'яжіться з нами

en: Before uninstalling the plugin, please Contact our %s. We'll do our best to help you out with your issue. We value each and every user and value what's right for our users in everything we do.<br />
              However, if anyway you have made a decision to uninstall the plugin, please take a minute to %s and tell what you didn't like for our plugins further improvement and development. Thank you !!!
uk: Eklentiyi kaldırmadan önce lütfen bizimle iletişime geçin. %s Sorununuza yardım etmek için elimizden geleni yapacağız. Her bir kullanıcıyı değerlendireceğiz ve yaptığımız her şeyde kullanıcılarımız için doğru olanı değerlendireceğiz.<br />Bununla birlikte, yine de, eklentiyi kaldırma kararı aldıysanız, lütfen bir dakikanizi ayırın: %s Eklentilerimiz için daha fazla iyileştirme ve geliştirme için neyi sevmiyormuş gibi söyleyin. Teşekkür ederim !!!

en: Deactivating Post Slider by 10Web plugin does not remove any data that may have been created. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
uk: Відключення Повідомлення слайдер WD доданок не видаляє дані, які можуть бути створені. Щоб повністю видалити цей плагін, ви можете видалити його тут.

en: WARNING:
uk: УВАГА:

en: Once uninstalled, this can't be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
uk: Після того, як видалили, це не може бути скасовано. Ви повинні використовувати резервну копію бази даних WordPress плагін з резервної копії всіх даних в першу чергу.

en: The following Database Tables will be deleted:
uk: У таблицях баз даних будуть видалені:

en: Database Tables
uk: Таблиці бази даних

en: Do you really want to uninstall Post Slider by 10Web plugin?
uk: Ви дійсно хочете видалити повідомлення слайдер WD плагін?

en: UNINSTALL
uk: ВИДАЛЕННЯ

en: You are About to Uninstall Post Slider by 10Web plugin from WordPress.This Action Is Not Reversible.
uk: Ви збираєтеся видалити повідомлення слайдер WD плагін від WordPress.This дію необоротно.

en: The following Database Tables successfully deleted:
uk: У таблицях баз даних успішно видалений:

en: Click Here
uk: Натисніть тут

en: To Finish the Uninstallation and Post Slider by 10Web will be Deactivated Automatically.
uk: Ві збіраєтеся ВИДАЛИТИ ПОВІДОМЛЕННЯ слайдер WD плагін від WordPress.This дію необоротних.

en: Posts
uk: Повідомлень

en: Add to slider
uk: Додати в повзунок

en: You can include only published posts with featured image. If you want to include posts without featured image into the list, disable Featured image option in Settings->Global Options.
uk: Ви можете включати тільки опубліковані повідомлення з ознаками зображення. Якщо ви хочете включити повідомлення без зображення ознаками в списку, вимкніть опцію Популярні зображення в Настройки-> Global Options.

en: -all-
uk: -Всех-

en: Title
uk: Назва

en: Image
uk: зображення

en: Type
uk: Тип

en: Date created
uk: Дата створення

en: Date modified
uk: Дата поновлення

en: Select a Slider
uk: Виберіть Slider

en: - Select a Slider -
uk: - Виберіть Slider -

en: Title:
uk: Назва:

en: Select Slider
uk: Виберіть Slider

en: Item Succesfully Saved.
uk: Пункт Успішно Збережені.

en: You can't delete default theme
uk: Ви не можете видаляти тему за замовчуванням

en: The item is successfully set as default.
uk: Товар успішно встановлений за замовчуванням.

en: Options Succesfully Saved.
uk: Опції Успішно Збережені.

en: Ordering Succesfully Saved.
uk: Замовлення успішно Збережено.

en: A term with the name provided already exists.
uk: Термін з ім\'ям умови вже існує.

en: Name field is required.
uk: Ім\'я поля не потрібно.

en: The slug must be unique.
uk: Куля повинна бути унікальною.

en: You must set watermark type.
uk: Ви повинні встановити водяний знак типу.

en: Settings Succesfully Reset.
uk: Налаштування Успішно Скидання.

en: Search
uk: Пошуковий

en: Reset
uk: Скидання

en: item
uk: пункт

en: No %s found.
uk: Немає %s  знайдено.

en: There is no slider selected or the slider was deleted.
uk: Там немає повзунка обраний або повзунок був видалений.

en: There are no posts in this slider.
uk: Там немає повідомлень в цьому слайдера.

en: Pause
uk: Пауза

en: Play
uk: Грати

en: Sliders
uk: Повзунки

en: Get Pro
uk: отримати Pro

en: Uninstall
uk: Видалення

en: Items Succesfully Saved.
uk: Товари Успішно Збережені.

en: Changes made in this table should be saved.
uk: Зміни, зроблені в цій таблиці повинні бути збережені.

en: Show order column
uk: Колонка Показати замовлення

en: You must select an image file.
uk: Ви повинні вибрати файл зображення.

en: You must select an audio file.
uk: Ви повинні вибрати звуковий файл.

en: Add Social Button Layer
uk: Додати Соціальний шар з кнопкою

en: Are you sure you want to delete this layer ?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей шар?

en: z-index
uk: г-індекс

en: Sample text
uk: Приклад тексту

en: Set the HTML attribute specified in the IMG tag.
uk: Встановіть HTML атрибут, зазначений в тезі IMG.

en: Scale:
uk: Масштаб:

en: Set width and height of the image.
uk: Набір ширина і висота зображення.

en: Social button:
uk: Соціальна кнопка:

en: Effect in:
uk: Ефект:

en: Effect out:
uk: Ефект з:

en: Hotspot text position:
uk: Точка текст становище:

en: Hotspot Width:
uk: Точка Ширина:

en: Hotspot Background Color:
uk: Точка Колір фону:

en: Hotspot Border:
uk: Точка кордону:

en: Hotspot Radius:
uk: Точка Радіус:

en: Break-word:
uk: Перерва слово:

en: Do you want to duplicate selected items?
uk: Ви хочете, щоб дублювати вибрані елементи?

en: Choose file.
uk: Виберіть файл.

en: Sorry, you are not allowed to upload this type of file.
uk: На жаль, ви не можете завантажити цей тип файлу.

en: The thumbnail size must be between 0 to 1.
uk: Розмір мініатюр повинен бути в межах від 0 до 1.

en: Do you want to delete slide?
uk: Ви хочете, щоб видалити слайд?

en: Remove shortcode:
uk: Видалити шорткод:

en: Are you sure you want to reset the slider?
uk: Ви впевнені, що хочете скинути повзунок?

en: Touch Swipe Navigation
uk: Сенсорний Розмах навігації

en: Installing the Post Slider by 10Web
uk: Установка повідомлення Slider WD

en: Creating Posts Sliders
uk: Створення повідомлень повзунків

en: Creating Static Posts Slider
uk: Створення статичних повідомлень Slider

en: Creating Dynamic Posts Slider
uk: Створення динамічних повідомлень Slider

en: Adding Layers to Sliders
uk: Додавання шарів в повзунки

en: Text Layer
uk: текстовий шар

en: Image Layer
uk: зображення шару

en: Post Slider Settings
uk: Повідомлення Налаштування Slider

en: Global Settings
uk: Глобальні налаштування

en: Timer Bar
uk: таймер Бар

en: Inserting Post Slider
uk: Установка повідомлення Slider

en: This section allows you to %s.
uk: Цей розділ дозволяє %s.

en: Read More in User Manual
uk: Детальніше в керівництві користувача

en: Upgrade to paid version
uk: Оновлення до платної версії

en: Support Forum
uk: підтримка Форум

en: Leave A Review?
uk: Залишити відгук?

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
uk: Ми сподіваємося, що ви отримали задоволення за допомогою WordPress  %s! Чи вважаєте ви, залишивши нам відгук на WordPress.org?

en: Sure! I'd love to!
uk: Звичайно! Я б залюбки!

en: I've already left a review
uk: Я вже залишив відгук

en: Maybe Later
uk: Можливо пізніше

en: Never show again
uk: Ніколи знову показати
